Водещи
Най-важното от света на 07.06.2026-та г.
- Преди 12 минути
Най-важното от България на 07.06.2026-та г.
- Преди 1 час
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отрече появилите се информации, че преговорите между Вашингтон и Техеран са били прекратени, като увери, че контактите между двете страни продължават без прекъсване.
В публикация в социалната мрежа Truth Social той заяви: "Фалшиви новини. Това, че Ислямската република Иран и САЩ са спрели да говорят от няколко дни са погрешни и фалшиви новини".
Тръмп допълни: "Разговорите между нас продължават без прекъсване, в това число и преди четири дни, три дни, два дни, един ден и днес".
Американският президент подчерта, че изходът от тези контакти остава неясен, но отправи нов призив към Техеран: "Къде ще ни отведат те, никой не знае, но аз заявих на Иран: "Време е по един или друг начин да направите сделка".
Той отправи и критика към иранското ръководство, заявявайки: "Вие вършите това от 47 години и не може да се позволи това да продължава повече", визирайки периода след Ислямската революция през 1979 година.
По-рано иранските агенции Фарс и Тасним, позовавайки се на официални източници, съобщиха, че през последните дни не са провеждани разговори между Техеран и Вашингтон. Според Тасним причината за прекъсването на непреките преговори е продължаващият конфликт между Израел и "Хизбула" в Ливан.
Паралелно с дипломатическите контакти Съединените щати обявиха нов пакет санкции срещу Иран, насочен към най-голямата криптовалутна борса в страната – "Нобитекс".
Вашингтон обвинява платформата, че е позволявала на иранското правителство и на държавни структури, включително организации под международни санкции, да заобикалят ограниченията, наложени от Запада.
Санкциите идват след разследване на Ройтерс, публикувано на 1 май, според което "Нобитекс" е играла ключова роля в паралелна финансова система, използвана за обработка на стотици милиони долари за Иранската централна банка и Корпуса на гвардейците на Ислямската революция.
Разследването твърди още, че борсата е продължила да функционира и по време на наложени интернет ограничения в Иран, като е обработвала транзакции за милиони долари.
Според американските власти платформата е предоставяла "значителна подкрепа" на иранското правителство и е улеснявала "значителен брой" цифрови трансакции, свързани с Корпуса на гвардейците на Ислямската революция и Иранската централна банка.
В официалното изявление на американските власти се посочва още, че "след началото на американските бойни операции срещу Иран Нобитекс е изиграла роля в защитата и прехвърлянето на активи и средства извън Иран с цел запазване на богатството на режима въпреки интернет блокадите".
Освен срещу самата борса, санкции бяха наложени и на двамата братя от фамилията Харази, сочени за контролиращи компанията, както и на нейния главен изпълнителен директор Амир Хосейн Рад.
От своя страна "Нобитекс" отхвърля обвиненията. В изявление, изпратено до Ройтерс през април, компанията заявява, че няма преки връзки с иранското правителство, не е подпомагала съзнателно незаконни операции и че собствениците ѝ никога не са използвали друга самоличност или не са променяли имената си.
Освен "Нобитекс", под ударите на новите американски санкции попадат още три ирански криптовалутни платформи – "Уалекс", "Битпин" и "Рамзинекс".