Юридическите лица са заплашени от санкции между 511,29 евро (1000 лева) и 10 225,84 евро (20 000 лева)
В Пловдив се налагат сериозни финансови санкции за граждани и фирми, които нерегламентирано палят гуми и други отпадъци, информират от общинския пресцентър.
Съгласно Наредбата за опазване на околната среда това действие е абсолютно забранено, като глобите за физически лица варират от 51,13 евро (100 лева) до 1022,58 евро, докато юридическите лица са заплашени от санкции между 511,29 евро (1000 лева) и 10 225,84 евро (20 000 лева). При повторно нарушение размерът на глобата се удвоява. Общината предупреждава, че подобно изгаряне крие голям риск от пожари, особено през летните горещини.
Освен опасността от огнени стихии, изгарянето на отпадъчни материали причинява тежко замърсяване на въздуха чрез отделяне на фини прахови частици, токсични газове и канцерогенни вещества като диоксини и фурани. Тези емисии увреждат околната среда, почвите и водите, а също така застрашават човешкото здраве, провокирайки или влошавайки дихателни и сърдечносъдови заболявания. Най-застрашени от негативното въздействие са децата, възрастните хора и страдащите от хронични заболявания.
За да се избегнат тези рискове, местните жители имат възможност да предложат екологична алтернатива, като предадат безвъзмездно разделно събрани отпадъци и до 4 броя излезли от употреба автомобилни гуми. Това може да се направи на площадката на ОП „Чистота“, намираща се на ул. „Даме Груев“ № 64А в район „Южен“. От местната администрация апелират за отговорно поведение през лятото в името на безопасността на гражданите и чистотата на въздуха в града.