Новини
Търси

Димитър Стоянов и френският посланик обсъдиха сътрудничеството в отбраната

Димитър Стоянов и френският посланик обсъдиха сътрудничеството в отбраната
Министерство на отбраната

Министърът постави специален акцент върху участието на българската отбранителна индустрия в бъдещи инициативи

Министърът на отбраната Димитър Стоянов и посланикът на Франция Мари Дю Мулен проведоха среща, на която обсъдиха развитието на двустранното сътрудничество в областта на отбраната. Акцент в разговорите бяха съвместните проекти за модернизация и разширяването на индустриалното партньорство между България и Франция, според информация от пресцентъра на Министерството на отбраната.

По време на разговора министър Стоянов представи предприетите от правителството мерки за изпълнение на ангажиментите към НАТО и за модернизация на Въоръжените сили, като се използват възможностите на европейския механизъм SAFE. Той съобщи, че планът за достигане на 5% от БВП за отбрана до 2035 г. вече е факт, като се работи паралелно по придобиването на нови способности и изграждането на нужната инфраструктура за тях.

Сред основните теми бяха конкретни съвместни проекти за придобиване на нови трикоординатни радари, 155-мм самоходни гаубици CAESAR, както и изпълнението на договора за зенитни управляеми ракети VL MICA за Военноморските сили. Министър Стоянов изрази надежда, че доброто партньорство с Франция ще продължи със същото темпо и по останалите проекти.

Министърът постави специален акцент върху участието на българската отбранителна индустрия в бъдещи инициативи, определяйки го като един от най-важните въпроси. Той подчерта, че страната ще търси активно индустриално сътрудничество при всеки проект за нови способности, тъй като участието на българските компании е ключово за националния отбранителен капацитет, и изрази увереност във френската подкрепа.

Посланик Дю Мулен потвърди готовността на Франция да продължи съвместната работа за укрепване на колективната сигурност и отбранителните способности на Европа. Двамата дипломати обсъдиха и стъпки за възобновяване на стратегическия диалог в областта на отбраната още през тази година.

Тези разговори следват позициите, изразени от Димитър Стоянов на срещата на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел. Там той заяви, че новото правителство на България ще следва активен, реалистичен и конструктивен подход в изпълнението на ангажиментите си към Алианса, който остава основен гарант за сигурността на фона на развиващите се заплахи.

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи