Мерц призна, че между него и Тръмп има разминавания, но подчерта, че това не подкопава партньорството
Германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че ще продължи да работи за поддържане на стабилни трансатлантически отношения, съобщи Ройтерс.
В интервю за обществената телевизия Цет Де Еф Мерц призна, че между него и Тръмп има различия, но подчерта, че това не подкопава партньорството. По думите му добрите отношения между съюзници трябва да издържат на различия в позициите, като добави, че ще продължи открито да изразява мнението си.
Канцлерът посочи още, че поддържа редовен контакт с американския президент чрез телефонни разговори.
През последните седмици двамата лидери размениха критики по темата за конфликта с Иран. Мерц заяви, че според него Техеран поставя САЩ в неблагоприятна позиция в преговорите, а Тръмп отговори остро, поставяйки под съмнение оценките на германския канцлер. В края на миналата седмица американският президент обяви и намерение за значително намаляване на военното присъствие на САЩ в Германия.