НСИ: Болестите на органите на кръвообращението остават водещата причина за смърт в България
И през 2025 г. водеща причина за смъртност в България остават болестите на органите на кръвообращението, съобщиха от Националния статистически институт (НСИ) на интернет страницата си. Те са причина за 60,9% от всички смъртни случаи, а коефициентът на смъртност достига 942,2 на 100 000 души население.
Данните на НСИ показват, че и през 2024 г. болестите на органите на кръвообращението са били водещата причина за смърт, като тогава на тях са се дължали 60,7% от всички смъртни случаи.
През 2025 г. второ място сред причините за смърт в България заемат новообразуванията, като коефициентът на смъртност при тях е 266,8 на 100 000 души население. За сравнение, през 2024 г. той е бил 265,8 на 100 000 души население.
И през двете години смъртността от новообразувания е по-висока при мъжете. През 2025 г. показателят достига 312,4 на 100 000 мъже при 224,6 на 100 000 жени.