Военният министър пред американски адмирал: Съвместните ни учения трябва да продължат със същата интензивност
Министър Стоянов подчерта, че страната ни подкрепя усилията за поемане на по-голяма отговорност от европейските съюзници в рамките на алианса
Министърът на отбраната Димитър Стоянов и командирът на Съвместното командване на силите на НАТО в Неапол адмирал Джордж Уайкоф обсъдиха сигурността в Черно море и укрепването на източния фланг на НАТО, съобщиха от пресцентъра на военното ведомство.
По време на срещата министър Стоянов подчерта, че страната ни подкрепя усилията за поемане на по-голяма отговорност от европейските съюзници в рамките на алианса. „Важно е внимателно да бъдат оценени последствията от евентуално намаляване на американското военно присъствие в Европа и възможностите на Европа да компенсира способностите“, заяви министърът, цитиран в прессъобщението. Той подчерта, че съвместните учения между българските и американските сили трябва да продължат със същата интензивност.
Димитър Стоянов информира адмирал Уайкоф за напредъка по модернизацията на Българската армия. Той отбеляза, че до един месец се очаква окончателното приемане на първия многофункционален патрулен кораб за Военноморските сили. По отношение сигурността в Черноморския регион министърът постави въпроса за развитието на Военноморския координационен елемент във Варна като структура на НАТО у нас чрез създаването на Регионален център за военноморско сътрудничество и насочване на корабоплаването в Черно море.
Адмирал Уайкоф определи България като надежден съюзник и стратегически партньор на първа линия на източния фланг на НАТО. Той подчерта значението на изпълнението на регионалните отбранителни планове и необходимостта от по-нататъшно развитие на логистичната свързаност и военната мобилност. По думите му, трябва да се разшири логистичната част от оперативните планове за региона. „Колкото повече диверсифицираме военните коридори, толкова по-добре за сигурността на алианса“, подчерта Уайкоф.
Единството и солидарността в НАТО остават най-важният гарант за сигурността на Европа, а България продължава да поема своята отговорност за укрепването на колективната отбрана, беше общото послание от срещата, посочват от Министерството на отбраната.