Те настояват за по-голям дял от приходите от четирите надпревари, които оформят Големия шлем
Конфликтът между тенисистите и организаторите на турнирите от Големия шлем ще продължи и на „Уимбълдън". Играчите от професионалните вериги при мъжете (АТР) и жените (WTA) вече протестираха на Australian Open и „Ролан Гарос". Основното им искане е да получават по-голям дял от приходите от четирите надпревари в най-престижната верига.
Бивша шампионка на Уимбълдън получи наказание от 4 години
Британската преса съобщи, че на турнира в Лондон (29 юни - 12 юли) състезателите ще предприемат мерки, подобни на тези от Откритото първенство на Франция в Париж през май. Тогава те ограничиха пресконференциите си преди началото на турнира до 15 минути вместо обичайните 30. Сега обаче тази форма на протест ще продължи и през цялата първа седмица - до 5 юли включително.
През настоящата година Откритото първенство на Великобритания осигури рекордно висок награден фонд в размер на 64,2 млн. паунда, което е с 20% повече в сравнение с 2025 година.
Това обаче продължава да е по-ниска сума от исканите от участниците 71 млн. лири. Тенисистите продължават да са недоволни и от предвидения за тях дял от приходите - според плановете на организаторите той е 14,4%, докато играчите настояват за 16%.
От своя страна домакините останаха изненадани и разочаровани от намеренията на звездите.
„На „Уимбълдън" тенисистите винаги са били поставяни в центъра на всичко и затова всяка следваща година инвестираме все повече и повече в тях. Това върви с отделянето на стотици милиони за подобряване на условията за играчите в тригодишния ни план за трансформация и създаване на възможно най-добрата среда за тях", заявиха в официално становище от „Ол Ингланд Клуб".