Новини
Търси

Британският депутат Анди Бърнъм влиза в премиерската надпревара

Британският депутат Анди Бърнъм влиза в премиерската надпревара
АР/БТА

Кандидатурата му получи подкрепа от бившия министър на здравеопазването Уес Стрийтинг

Депутатът от Лейбъристката партия Анди Бърнъм, който се завърна в Камарата на общините след победа на частичните избори в Мейкърфийлд, обяви кандидатурата си за поста на британски министър-председател. Това се случва само часове след като Киър Стармър заяви, че подава оставка, съобщава Ройтерс.

Завръщането на Бърнъм в парламента след над девет години като кмет на Голям Манчестър му позволява да се включи в надпреварата за лидер на Лейбъристката партия, а оттам и за поста премиер на Великобритания.

Кандидатурата му получи подкрепа от бившия министър на здравеопазването Уес Стрийтинг, който заяви, че се оттегля от състезанието и ще застане зад Бърнъм. По този начин позицията на Бърнъм като един от фаворитите се засилва.

Стрийтинг по-рано бе подал оставка от правителството на Стармър през май в знак на протест и първоначално заяви, че ще участва в надпреварата за лидерския пост.

В публикувано в социалната мрежа X писмо той посочи, че след разговори с Бърнъм е решил да го подкрепи, като изрази увереност, че той може да реализира идеите за „прогресивен капитализъм“.

„Можем да прекараме лятото в изостряне на малките различия или да работим за промяната, от която партията и страната се нуждаят“, написа Стрийтинг.

Номинациите за нов лидер на Лейбъристката партия започват на 9 юли и ще продължат до средата на месеца. При по-оспорвана надпревара изборът може да се проточи до септември.

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи