Недостигът на кадри е сериозен, споделят от дружеството
25 шофьори с чуждестранни паспорти ни возят в автобусите в столицата. Те са назначени в градския автобусен транспорт в София, съобщиха от „Столичен автотранспорт“. От началото на годината са се пенсионирали 122 шофьори, като недостигът на кадри е сериозен. Този проблем важи и за Европа.
По данни на Международния съюз за автомобилен транспорт (IRU) в Европа остават незаети около 105 000 позиции за шофьори на градски и междуградски автобуси – близо 10% от необходимия персонал. Недостигът е нараснал с 54 % спрямо 2022 г., а прогнозите сочат, че до 2028 г. незаетите места могат да достигнат 275 000. Средната възраст на водачите вече е над 50 години, а едва 3 % са под 25-годишна възраст.
„В България, както и в Европа, се опитваме да противодействаме на тези процеси чрез по-високи възнаграждения, по-добри условия на труд и активни кампании за набиране на персонал. Това обаче не е достатъчно. Необходима е по-сериозна структурна промяна и по-ефективно използване на наличния ресурс“, казва директорът на „Столичен автотранспорт“ Стилян Манолов, цитиран в съобщението.
По думите на Манолов дружеството не е губещо. През 2025 г. са намалили задълженията към доставчици с над 5 млн. лв. и са реализирали печалба. В същото време към края на май 2026 г. Столична община ни дължеше над 14 млн. евро, като по-голямата част от сумата беше изплатена в началото на юни след повече.