Новини
Търси

БАБХ: Ферми без животни, но със субсидии

БАБХ: Ферми без животни, но със субсидии
БАБХ

Всички „виртуални“ животни вече са заличени от системата ВетИС. На собствениците на четирите животновъдни обекта ще бъдат съставени актове

1026 овце липсват от четири ферми в общините Смолян и Чепеларе, съобщиха от БАБХ.

Те са регистрирани във ВетИС - електронната система на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). За тях са предоставяни пасища и са плащани сериозни субсидии.

При проверка на място в стопанствата - едно в град Смолян, две в село Полковник Серафимово и едно в село Забърдо, инспекторите от Агенцията не са намерили нито едно животно.

Според регистрациите във ВетИС обаче само няколко дни преди проверките цели 514 от „виртуалните“ овце дори са били „ваксинирани“ срещу Син език. И четирите ферми имат договор за ветеринарномедицинско обслужване с един и същи лекар.

Неговият договор с Областната дирекция по безопасност на храните в Смолян за изпълнение на държавната профилактична програма вече е прекратен. Инспекторите на БАБХ са успели да се свържат със собственика само на едно от проверяваните стопанства, който бил упълномощен да представлява и останалите трима.

В телефонен разговор той първоначално заявил, че животните са били преместени във ферми в Хасковска област, без да са уведомени компетентните органи и без необходимите ветеринарномедицински документи.

Попитан за адресите, на които липсващите 1026 овце могат да бъдат намерени, мъжът сменил версията - животните вече били заклани, като за това нямало никакви документи – нито за транспортиране, нито за клане.

Всички „виртуални“ животни вече са заличени от системата ВетИС. На собствениците на четирите животновъдни обекта ще бъдат съставени актове. Данните от проверките ще бъдат предоставени и на други институции за налагане на санкции.

Припомняме, че сериозни нарушения в животновъдството бяха разкрити в началото на месец апри след мащабна проверка на Българска агенция по безопасност на храните в Кюстендилска област. Инспекторите са установили близо 2 000 „виртуални“ животни – такива, които не съществуват на място или не са идентифицирани, но въпреки това за тях се получават държавни и европейски субсидии.

В рамките на акцията са проверени общо 25 ферми, като в 6 от тях инспекторите не са били допуснати, което допълнително буди съмнения. Реални проверки са извършени в 19 стопанства, където са установени тревожни данни:

  • 243 липсващи животни
  • 845 животни без идентификация
  • 124 животни с паднали ушни марки, без това да е отчетено по законовия ред

Още по-фрапиращ е случаят от Бобошево, където само дни по-рано в една ферма са установени 630 изчезнали говеда.

Според експерти става дума за добре позната схема: „отглеждане“ на несъществуващи животни с цел източване на субсидии. „Това е класически механизъм за злоупотреба с публични средства“, коментират специалисти от сектора. Те подчертават, че когато има разминавания в броя на говеда и коне, често става дума и за злоупотреби с пасища, земеделски земи и продукция.

Още по-притеснително е, че констатираните нарушения не са изолирани случаи, а показват повтарящ се модел. Подобни несъответствия се откриват и в други региони на страната, което подсказва за системен проблем в контрола и отчетността.

От Българска агенция по безопасност на храните заявяват, че проверките ще продължат, като целта е да се пресекат схемите с т.нар. „виртуални животни“ и да се гарантира, че публичните средства се разходват законосъобразно.

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи