Новини
Търси

Мая Манолова: Новите правомощия на ЧСИ ощетяват потребителите

Мая Манолова: Новите правомощия на ЧСИ ощетяват потребителите
БТА

Бившият омбудсман коментира и програмата „Кошница с грижа“ като я определи като „много добра инициатива, стига да бъде наистина реализира“

Бившият омбудсман Мая Манолова изрази остра позиция срещу предложените законодателни промени, насочени към разширяване на правомощията на частните съдебни изпълнители (ЧСИ). В ефира на бТВ тя подчерта, че тези идеи ще ощетят сериозно потребителите и ще улеснят събирането на спорни вземания.

„Отдавна се опитват ЧСИ-тата да прокарат тези законопроекти, с които да бъдат разширени техните правомощия. Бях отрязала техните мераци, докато бях омбудсман, и съм категорично против и сега, като граждански защитник“, категорична бе тя.

Манолова разясни, че към момента ЧСИ имат право да действат само след съдебна процедура и издаден изпълнителен лист. Новите текстове обаче предвиждат те да поемат и т.нар. доброволни дългове.

„Това означава милиони задължения на граждани към ВиК дружества, топлофикации, мобилни оператори и компании за бързи кредити да бъдат събирани без да са минали през съд, през частните съдебни изпълнители“, обясни бившият омбудсман. Тя допълни, че подобна реформа е отлична възможност за съдебните изпълнители, но е огромен риск за хората, тъй като масова част от тези сметки реално са погасени по давност.

Според нея гражданите умишлено биват лишавани от информация за възможностите да защитят правата си. Тя изтъкна, че няма случай, в който ЧСИ да е информирал длъжник, че може да направи възражение за давност, а просто пристъпват към събиране на сумите. Манолова не вярва, че съдебните изпълнители ще започнат изведнъж да уведомяват хората за правото им да оспорват стари или несъществуващи дългове.

Тя разкритикува и настоящия омбудсман за това, че подкрепя малките задължения към монополистите задължително да се пренасочват към ЧСИ. „За мен е абсолютно смущаващо, че омбудсманът, който трябва да защитава гражданите и потребителите, прокарва идеята, че всички малки дългове към доставчици на обществени услуги трябва да минават през ЧСИ“, коментира тя.

Като правилно решение Манолова посочи въвеждането на законови правила, които да задължат доставчиците на обществени услуги първо сами да търсят клиентите си за доброволно уреждане. „Трябва да бъдат задължени чрез законодателни промени първо да пристъпят към доброволно събиране на задълженията“, отбеляза тя. За финал Манолова даде пример с практики на колекторски фирми и мобилни оператори, при които минимални суми нарастват драстично. „Миналата седмица приключи една сага с жена, при която задължение от 5 лева се беше превърнало в 1205 лева. При това задължението беше от 2014 година“, разказа тя, за да илюстрира мащаба на проблема

Манолова коментира и програмата „Кошница с грижа“ като я определи като „много добра инициатива, стига да бъде наистина реализира“. Съображенията на бившия омбудсман са, че към момента инициативата е „по-скоро виртуална“.  Тя допълни, че при проверка в една от големите търговски вериги е открила едва около 30 продукта, включени в инициативата, при общо няколко хиляди артикула.

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи