Пленумът на Висшия съдебен съвет взе решение да разкрие 15 щатни бройки за съдии в Софийския районен съд
Пленумът на Висшия съдебен съвет взе решение да разкрие 15 щатни бройки за съдии в Софийския районен съд, като същевременно съкрати същия брой свободни щатни длъжности в 11 съдилища в страната, предава БТА.
Оптимизацията засяга съдилищата във Варна, Плевен, София (Окръжен и Апелативен), Благоевград, Перник, Добрич, Шумен, Бургас, Сливен, както и Софийския военен съд. Мярката е предприета във връзка с изтичането на срока на назначение на младшите съдии през 2026 г. съгласно чл. 240 от Закона за съдебната власт. Въпреки дебатите дали казусът да бъде отложен заради законовите промени и предстоящия избор на нов състав на кадровия орган, мнозинството реши да гласува точката.
Това кадрово решение беше взето на фона на изричния призив на министъра на правосъдието Николай Найденов, който само преди два дни поиска ВСС да преустанови откриването и закриването на щатни бройки. В официалното си становище министърът изтъкна отдавна изтеклия мандат на съвета, както и приетите на второ четене от парламента промени в Закона за съдебната власт, ограничаващи вземането на кадрови решения, които предстои да бъдат обнародвани в Държавен вестник.
По време на същото заседание кадровиците разгледаха и проектобюджета за съдебната власт през 2026 г., по който Пленумът изрази отрицателно становище. Несъгласието е мотивирано с предложената промяна в механизма за определяне на трудовото възнаграждение за най-ниската магистратска длъжност, което ще окаже негативно влияние върху заплатите на всички съдии, прокурори, следователи и други служители в съдебната система.