Новини
Търси

Освободиха директора на НДК

Освободиха директора на НДК
БТА

Министърът на културата Евтим Милошев прекрати договора на Андриана Татарова след проверка на Инспектората

Изпълнителният директор на Националния дворец на културата (НДК) Андриана Татарова е отстранена от поста. За решението съобщи министърът на културата Евтим Милошев по време на заседание на парламентарната комисия по култура и медии.

„Назначих проверки на Инспектората и поисках вътрешен одит. Резултатите от одита предстои да излязат. Тези на Инспектората обаче излязоха. На тяхна база, считано от 24 юни, освободих като член на съвета на директорите и прекратих договора на Татарова за управление на дружеството”, обяви Милошев. Той посочи, че това не я освобождава от отговорност.

По думите на министъра на културата възнагражденията на членовете на Управителния съвет ще бъдат преизчислени на тримесечна база и според постигнатите резултати. Милошев е възложил на главния счетоводител на НДК да изготви счетоводни разчети за определяне на размера на възнагражденията, изплатени без правно основание.

Припомняме, че окончателно решение на Върховния административен съд потвърди санкцията от 5000 лева, наложена на Андриана Татарова за конфликт на интереси. Според магистратите тя е нарушила закона, след като е подписала договор за наем на зала със свързано с нея лице - собствения си син.

Освен глобата съдът е разпоредил да бъдат отнети и 476 лева, представляващи дневното ѝ възнаграждение за 28 май 2024 г. - деня на подписването на договора. С решението си магистратите са я осъдили да заплати и 102 евро съдебни разноски.

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи