Новини
Търси

„Това е пандемия“: Жители алармират за фентанил в ромските квартали

„Това е пандемия“: Жители алармират за фентанил в ромските квартали
БТА

Хора от квартала твърдят, че все повече млади хора стават жертва на наркотици, а институциите все още не дават отговор кой стои зад разпространението им

Протестът срещу разпространението на наркотици в столичния квартал „Христо Ботев“ постави отново на дневен ред проблема с дрогата в ромските квартали. Местните жители твърдят, че употребата на наркотици, включително фентанил, се разраства, а институциите не успяват да овладеят ситуацията.

Недоволството идва на фона на поредица от тежки случаи през последните месеци – от смъртта на непълнолетно момиче след парти в Благоевград до убийството край Лъвов мост в София, свързано с неплатен дълг за наркотици.

Преди дни в социалните мрежи бяха разпространени кадри с видимо непълнолетно момче, което едва стои на краката си на спирка в квартал „Христо Ботев“. Според жители на района симптомите съответстват на употреба на фентанил.

Тук децата на приятели, роднини, на много хора изпопадат по улиците. Ужасно е да ги гледам. Аз лично съм спасявал няколко души, които си бяха глътнали езика в квартала. Пръскат фентанил в билката – това е най-новият наркотик. Това е пандемия, разказва жителят на квартала Димитър Борисов.

Други хора от квартала също твърдят, че разпространението на дрога става необезпокоявано.

Никой не ги закача. Полиция има постоянно, но явно някой ги пази. Не виждате ли какво става по спирките? Децата пушат по една билка и не знаят къде се намират. Превръщат се в зомбита, казва Атанас Димитров.

Проблемът засяга и много семейства. Ани Георгиева разказва, че синът ѝ е започнал да употребява наркотици още като тийнейджър.

Синът ми е на 30 години. Осем години тренира в „Левски“, но след това попадна в лоша компания и стигна до човека, който години наред го тровеше. Накрая го намушка с нож, споделя тя.

По думите на бащата Методи Бойчев нападателят все още е на свобода, а лекарите не могат да гарантират пълното възстановяване на сина им.

Местните жители настояват за по-решителни действия срещу дилърите. Засега обаче няма официален отговор кой стои зад разпространението на наркотиците в квартала – въпрос, на който институциите тепърва трябва да дадат отговор.

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи