От 1 август максималният осигурителен доход става 2300 евро, а държавните служители вече ще плащат сами част от вноските си.
Минималните и максималните осигурителни доходи ще се вдигнат за първи път от 10 години насам. Така допълнителните приходи в хазната ще бъдат над 140 млн. евро. Това съобщи социалната министърка Наталия Ефремова преди заседанието на Надзорния съвет на НОИ, който предстои да разгледа проектобюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО).
От 1 август максималният осигурителен доход ще стане 2300 евро. Изчислено е, че от тази мярка до края на годината допълнителните приходи ще възлизат на 90,8 млн. евро. Предвижда се и повишаване на минималните осигурителни прагове за определени икономически дейности и професии над нивата на минималната работна заплата. Финансовият ефект от тази стъпка ще бъде в размер на 50,9 млн. евро.
„Това е част от усилията в борбата със сивата икономика. Има много по-големи постигнати средни заплати по икономически дейности. Стъпката не е голяма, не е фрапантна, но е необходима и справедлива. Един ръководител не може да се осигурява на 620,20 евро и по този начин искаме да намалим практиката част от възнаграждението да се дава в плик“, обясни министърката.
От същата дата (1 август) държавните служители, както и работещите в съдебната власт, вече ще плащат сами 20% от осигурителните си вноски. От следващата година този процент ще се увеличи с още 20%. „По този начин ще допринесем за усещането за справедливост и равнопоставеност“, коментира Ефремова.
Междувременно стана ясно, че от 1 юли пенсиите ще бъдат повишени със 7,8%. С това увеличение средната пенсия в страната ще достигне 543 евро, което е с 45 евро повече от досегашния ѝ размер.