Сръбският държавен глава заяви, че ще подаде оставка, докато страната остава разделена между масови проправителствени митинги и студентски протести
Сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще се оттегли от поста си, като заяви, че ще остане държавен глава „само още няколко седмици“. Изявлението му беше направено по време на мащабен митинг на управляващата Сръбска прогресивна партия (СПП) в Белград, но той не уточни кога официално ще подаде оставката си.
„Това са последните ми дни и седмици като президент на републиката. След това ще подам оставка. Казах на ръководството на Сръбската прогресивна партия, че на предстоящите избори ще помогна да спечелим доверието на народа за следващите четири години“, заяви Вучич пред хилядите си привърженици.
Той съобщи още, че управляващата партия и коалиционните ѝ партньори ще се явят на следващите избори с обща листа под името „Единна Сърбия“, без обаче да посочи кога ще бъдат насрочени предсрочни парламентарни избори.
Вучич е подложен на силен обществен натиск заради продължаващите от ноември 2024 г. антиправителствени протести, организирани основно от студентското движение. Демонстрантите обвиняват властта в корупция и настояват за предсрочни избори след трагедията в Нови Сад, при която при срутването на козирка на жп гара загинаха 16 души.
По време на митинга в Белград като символ на националното единство бе разгърнато сръбско знаме с дължина над 500 метра и тегло близо един тон. На събитието се появиха и два хуманоидни робота, носещи традиционните сръбски имена Милутин и Драгутин.
В речта си сръбският президент подчерта, че Белград ще продължи да поддържа традиционните си отношения с Русия и Китай, като същевременно ще следва европейския си път.
„Ние не изоставяме приятелите си, когато времената са трудни. Ще продължим по европейския път и ще изпълним това, което е наш дълг“, заяви той.
Вучич отправи и критики към студентските протести, като обвини неназовани чуждестранни центрове на влияние, че се намесват във вътрешнополитическите процеси в Сърбия, без да представи доказателства за твърденията си. В същото време той призова за диалог.
„Служа вярно на страната си вече четиринадесет години. Борих се само за Сърбия и никога не съм искал да служа на никого другиго освен на гражданите на Сърбия“, каза още президентът.
Според сръбското Министерство на вътрешните работи на митинга пред парламента са присъствали около 207 000 души, въпреки високите температури, достигнали 36 градуса.
Събитието се проведе в навечерието на Видовден – най-значимия исторически и духовен празник в Сърбия. На следващия ден студентските организации организират контрамитинг в град Кралево под мотото „Всичко се вижда на Видовден“, като използват символичния поднаслов „Имаме с какво да излезем пред Лазар“ – препратка към княз Лазар и битката на Косово поле през 1389 година.
Подготовката за двете противопоставящи се прояви бе съпътствана и от действия на Висшата прокуратура в Белград, която започна разследване срещу студенти и активисти по подозрение, че са планирали да инсценират използване на звуково оръжие по време на масовия протест на 15 март.
Студентското движение отхвърли обвиненията и ги определи като пореден опит за отклоняване на общественото внимание.