"Мисля, че още през следващата седмица ще има спад от 3–5 цента", коментира Димитър Хаджидимитров
„Потреблението на дизелово гориво по принцип е почти два пъти по-високо от това на бензина. В периода на военните действия търсенето на дизелово гориво беше значително по-високо, отколкото на бензина, и именно затова цената на дизела нарасна много по-силно“.
Това оказа Димитър Хаджидимитров, зам.-председател на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива, пред БТВ. Повод за коментара му е продължаващия спад на цените на петрола на международните борси, като цената на барел вече е под 75 долара.
„При наличието на преговорна рамка и известно успокояване на ситуацията, виждаме как цената на дизеловото гориво започва да спада по-бързо от тази на бензина. Не защото търсенето намалява, а защото дизелът поскъпна значително повече в началото на кризата. Като цяло, ако настоящата ситуация се запази - от тази сутрин. Мисля, че още през следващата седмица ще има спад от 3–5 цента. Това означава цени под 1,45 евро за литър - за дизела и за бензина, на повечето места в България“.
Според Хаджидимитров последните три лета цените падат надолу, като това лято също се очаква да се случи.
„Като цяло всичко зависи от търсенето и предлагането. Нормално е през лятото търсенето да бъде по-високо, защото хората пътуват повече, бизнесът е по-активен и има по-голяма нужда от горива. При по-високо търсене е логично цените да се покачват“.