14 области са с жълт код, пийте вода и не шофирайте дълго, съветват медици
Жълт код за опасно горещо време е обявен днес в 14 области на страната, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) на своя сайт, информира БТА.
Предупреждението за високи температури от 35°-37° важи за областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе, Силистра, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Ямбол.
През деня времето ще е слънчево, след пладне над планините с незначителна купеста облачност. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от изток-североизток. Горещо време с максимални температури между 32° и 37°, в София около 32°, информират от НИМХ.
Медици съветват да се съобразим с температурите и да щадим телата и психиката си. Добре е да се пие вода, но не и алкохолни напитки, дрехите да са светли и по-широки. Когато усетим, че жегата ни настига, може да намокрим ръка и да я поставим зад врата и на свивките на лактите. Малките деца да бъдат подканяни да пият вода и да не стоят дълго на пряка слънчева светлина.
При пътуване добре е шофьорите да съобразят и време за почивка, да не са продължително време на волана.