Експерти предупреждават, че горещите вълни започват все по-рано и оказват все по-силно влияние върху здравето на населението
Според данни, цитирани от испанската агенция ЕФЕ и местните власти, първата гореща вълна за годината в Испания е довела до сериозно увеличение на смъртността.
В периода на екстремните температури са регистрирани около 212 смъртни случая, свързани с жегата. Най-засегнати са били районите в централната и северната част на страната, съобщава испанската система за наблюдение на дневната смъртност.
Най-тежкият ден е бил вчера, когато са отчетени 95 починали – почти половината от общия брой за периода. В предходните дни, включително най-горещите за месеца, броят на жертвите е бил съответно 38 и 66.
Според първоначални данни повече от половината от случаите на смъртност, свързани с високите температури през юни, са настъпили по време на тази гореща вълна. През май вече са отчетени още 101 смъртни случая.
Експерти предупреждават, че горещите вълни в Испания започват все по-рано и оказват все по-силно влияние върху здравето на населението.
Най-уязвими остават хората над 65 години, като особено висок риск има при тези над 85 години и при хора с хронични заболявания – група, в която попадат значителна част от починалите.
Отчита се и необичаен климатичен факт – за първи път минималните нощни температури са надхвърлили 30 градуса в няколко последователни нощи, като 22 и 23 юни са били сред най-топлите, регистрирани за този период.