Лозунгът на протеста е "Майчинството не е милостиня"
Под мотото "Майчинството не е милостиня" на 1 юли от 18 часа в редица градове на страната майки излизат на протест. Те ще изразят своето недоволство от бездействието на държавата по отношение на отглеждането на деца.
София, Варна, Бургас, Пловдив, Пазарджик, Сливен, Русе, Стара Загора, Добрич, Банско, Плевен, Ямбол са само част от градовете, където ще се съберат недоволните жени.
"Децата на България не са бюджетен разход, който държавата да съкращава или пренебрегва. Майчинството не е милостиня, нито подарък – то е право на всяка майка и инвестиция в оцеляването ни като нация! Време е да спрем да мълчим пред фалшивите обещания, ниските обезщетения, липсата на места в детските градини и несигурността, в която сме принудени да отглеждаме децата си. Ние не просим. Ние настояваме за уважение и адекватна подкрепа. Излезте с нас! За нашите деца, за нашето достойнство, за нашето бъдеще!", призовават организаторите на протеста.
Основните искания на майките включват майчинството през втората година да да стане 70% от обезщетението през първата година, но не по-малко от минималната работна заплата и социално майчинство да е 460 евро.
Те искат още детски надбавки за всяко семейство и индексация според инфлацията и МРЗ. Увеличаване на обезщетението за работещите майки до 75%