„България е като разграден двор“, каза той, коментирайки завареното състояние на земеделския сектор
Министър Пламен Абровски изрази сериозно разочарование от състоянието на земеделския сектор, казвайки в ефира на Bulgaria ON AIR, че „България е като разграден двор“.
Повод за острия му коментар стана скандалът с фалшивото масло, заловило се в началото на миналата година. Министърът разясни, че в момента, в който Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е била сезирана, тя почти не е извършвала регулярната си дейност.
„Информацията не е излязла, защото към онзи момент проблемът е подаден към прокуратурата и ми беше обяснено, че за да не пречи на разследването не се е шумяло. Гарантираха ми, че е изтеглено и дадено за унищожаване“, коментира той. Продуктът е бил засечен още през януари или февруари 2025 г.
Въпреки уверенията, че замесените фирми са премахнати от мрежата, Абровски е разпоредил пълна проверка дали те все още търгуват. Той настоява БАБХ да премине от обикновен документален контрол към реален анализ на съдържанието, като допълни, че лабораторното изследване отнема 3 дни. Министърът разкритикува агенцията и за пълната липса на архив и база данни.
Въвеждането на по-строги правила вече дава яснота за произхода на млечните продукти у нас, коментира той, допълвайки, че по негово разпореждане количествата на суровините се документират ежедневно. Данните до 23 юни показват, че в мандрите са преработени 26 000 тона българска млечна суровина и едва 1418 тона внос от чужбина.
„В момента потребителят е цар и законодателството на ЕС позволява, за да може да бъде информиран, на етикетите да има отбелязани много по-детайлни неща. Ще направим всичко възможно българският потребител да е най-информиран в ЕС“, обясни ръководителят на ведомството.
По отношение на високите цени на храните министърът отбеляза, че в условията на свободен европейски пазар държавната намеса в ценообразуването е недопустима.
Той сподели виждането, че отговорността не е в този, който поставя висока цена, а в този, който е склонен да я плати.
Министърът обаче призна, че търговските вериги прекалиха с надценките.