Това стана ясно от думите на главен инспектор Лъчезар Близнаков от "Пътна полиция"
Само през изминалите почивни дни, в рамките на мащабна операция на Европол, са задържани 122 водачи, шофирали под въздействието на алкохол и наркотици. Това стана ясно от думите на главен инспектор Лъчезар Близнаков от "Пътна полиция" в ефира на БНТ. Той съобщи, че всеки втори водач е в нарушение.
Като пример за липса на толерантност и неспазване на правилата той посочи засиления трафик по автомагистрала "Тракия", където заради ремонти много шофьори са били санкционирани за неправомерно движение в лентите за принудително спиране.
Статистиката показва сериозна недисциплинираност сред младите водачи. Близнаков даде пример с шофьор с по-малко от две години стаж, при когото са констатирани над 50 извършени нарушения, но въпреки това той е продължил да кара.
Според главния инспектор настоящите санкции са достатъчно високи и в момента се прилагат максимално. Той отбеляза, че все повече водачи изчерпват контролните си точки заради разширения кръг от нарушения, за които те се отнемат. Сред тези критични нарушения са преминаване на червен сигнал, неизползване на обезопасителни системи, неправилно изпреварване и използване на мобилен телефон. Процедурата при загуба на всички точки предвижда отнемане на правоспособността за една година, след което водачът трябва да се яви на нов шофьорски курс.
С цел засилване на контрола предстои финализиране на процедурата по разполагане на повече стационарни камери на критични места. Полицията работи активно и срещу незаконните гонки и дрифтове, като за период от 10 дни са констатирани и спрени 41 такива нарушения в цялата страна. Близнаков допълни, че въведеното измерване на средната скорост по магистралите вече дава резултат, като е намалило пътните произшествия и е повишило дисциплината на пътя.