Това е първата "червена лампа", заяви архитектът и бивш регионален министър
Много чифтове очи са били затворени за създаване на незаконното селище "Баба Алино" край Варна. Това заяви бившият служебен регионален министър Виолета Комитова пред Нова нюз. Тя изброи участниците в процеса - Община Варна, районната инспекция по Околна среда и водите, Агенцията по кадастъра, участват и нотариуси, адвокати, пари, банки, даже и ДАНС. Не може да кажем чии очи са били затворени, каза тя.
Архитект Комитова беше категорична, че издадените четири броя удостоверения за търпимост на стари сгради, са издадени за шест месеца (от януари до юни 2023 г.) и те не са достатъчни за узаконяване на незаконната сеч и строителство в местността, направени от украинската групировка КУБ.
По думите ѝ е възможно в Кадастъра да са попълнени номерата на около 100 апартамента преди издаване на удостоверенията за търпимост - т.е. - преди януари 2023 г., но тогава не са били построени. "Първо имаме попълване на Кадастъра на място, където няма нищо - всички 100 апартамента имат идентификационни номера, след това - удостоверения за търпимост, когато ги няма апартаментите в реалността", обясни Комитова.
"Документите са фалшиви и са съшити с "бели конци". Те са строили по един апартамент на седмица и никой не е разбрал - те не се спускат с парашут, минават покрай полицейски патрулки. Изведнъж искат изработване на ПУБ. Законът е такъв - ако в една територия има незаконно строителство, първо се премахва", допълни Виолета Комитова.
"Незаконното строителство подлижи само на премахване, не и на узаконяване. Големите градове по морето са пълни с незаконно строителство. Често административните актове в съда придобиват друг характер. Ако това не се събори, какво казваме на другите предприемачи - "отивайте по морето, има толкова много прекрасни заливчета", допълни архитект Комитова.
"В Агенцията по Кадастъра не са нужни строителни книжа, може да нанесете всякакви параметри. Когато нанасят в Кадастъра тези 100 апартамента, те пишат, че са в горски фонд. Това е първата червена лампа - не може да са в горски фонд. Варна има кадастрална карта", обясни бившият министър.
Относно пътната безопасност Комитова обясни, че в пътното строителство има доста голямо представителство на олигархията. Някои фирми печелят поръчки за 4-5 години напред, без да е ясно какви мантинели ще поставят и какво качество ще предоставят, допълни тя.