По време на разговорите американската страна даде висока оценка на настоящото сътрудничество
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев проведе среща с Джон Гунтанис, заместник-подсекретар в Офиса по стратегии, политики и планиране на Департамента по вътрешна сигурност на САЩ.
По време на разговорите американската страна даде висока оценка на настоящото сътрудничество, а министър Демерджиев потвърди политическата воля на България за неговото надграждане. Българският министър очерта ключовите постижения на МВР, поставяйки акцент върху ефективната защита на външната граница, управлението на миграцията и решителните действия срещу наркоразпространението и контрабандата.
Основна тема в диалога беше присъединяването на България към Програмата за безвизови пътувания на САЩ. Министър Демерджиев изтъкна напредъка на страната ни в покриването на критериите. От своя страна Джон Гунтанис потвърди важността на тези изисквания и напомни, че ключово условие остава намаляването на процента откази на визи. Двете страни се обединиха около необходимостта от по-тясно взаимодействие между правоохранителните органи в борбата с трансграничната организирана престъпност и наркотрафика.
В рамките на визитата си американската делегация ще направи инспекция на българо-турската граница, където ще се запознае на място с функционирането на надеждните системи за гранична сигурност, внедрени от България.