Министър Петрова пред Департамента по сигурност на САЩ: България изпълни техническите изисквания за падане на визите
Процентът на отказите за български кандидати трябва да падне под 3%
България прави решителна стъпка към пълното отпадане на американските визи. Днес, 23 юни, външният министър Велислава Петрова прие в МВнР високопоставена делегация от Департамента по вътрешна сигурност на САЩ, водена от Джон Гунтанис — заместник-подсекретар по стратегията, политиката и планирането. В ключовите разговори се включиха и представители на Държавния департамент на САЩ, съобщиха от пресцентъра на министерството.
Визитата на американските представители е ясен сигнал, че Вашингтон оценява високо усилията на София по сигурността на границите и обмена на данни.
Стратегическо партньорство без бариери
По време на срещата българският първи дипломат подчерта, че премахването на визовите ограничения за туристически и бизнес пътувания на български граждани е крайно наложително. Според нея това не само ще отрази реалното стратегическо партньорство между двете страни, но и ще гарантира баланс и взаимно зачитане.
„Приемам тази визита като израз на сериозно признание за напредъка на България в изпълнението на строгите технически изисквания за сигурност на САЩ“, заяви министър Велислава Петрова.
Последното препятствие пред безвизовото пътуване
Дипломатите обсъдиха конкретните финални стъпки за официалното включване на страната ни в Програмата на САЩ за безвизово пътуване (Visa Waiver Program). Нашата страна вече е изпълнила огромна част от тежките критерии за сигурност, споделяне на информация за тероризма и сигурност на личните документи.
Остава обаче последното и най-трудно за контролиране законово изискване от американска страна:
-
Процентът на отказите за български кандидати трябва да падне под 3%.
В момента държавата и дипломатите ни работят по засилена кампания за информираност на гражданите, за да се намалят случаите, в които на българи се отказват визи поради грешно попълнени документи или липса на достатъчно доказателства за уседналост у нас. Падне ли тази граница, българите ще могат да пътуват до САЩ само с онлайн одобрение по системата ESTA.