Кирил Петков с остро предупреждение към кабинета на Радев: Не позволявайте олигархията да се нахрани с този бюджет
Бившият премиер твърди, че зад увеличените разходи стоят лобистки интереси и призова правителството да преразгледа финансовата рамка
Бившият съпредседател на "Продължаваме промяната" и бивш министър-председател Кирил Петков отправи остри критики към проекта за Бюджет 2026 и предупреди правителството на Румен Радев да не допуска публичните средства да попаднат в ръцете на "хитреци" и задкулисни интереси. В дълга публикация във Facebook той заявява, че целта му не е политическа атака, а опит да помогне за вземането на правилните решения.
"Въпреки че въобще не одобрявам завоя в риториката на външната политика на това правителство, пиша тези редове с мисълта да помогна нашите пари да не попаднат в ръцете на същите хитреци, които винаги се опитват да ограбят българските граждани задкулисно", написа Петков.
Според него новото правителство все още няма достатъчно управленски опит и това се използва от различни лобистки кръгове.
"На ново правителство в момента се случва това, което винаги става, когато още не знаеш къде си. Всякакви хитреци се опитват да се закачат на държавната хранилка, без дори да се усетиш", посочва той.
По думите му именно това е причината разходите за издръжката на администрацията да нараснат с над един милиард лева, като зад увеличението стоят множество малки обществени поръчки - за ремонти, автомобили, техника и други разходи.
Петков твърди още, че инвестиционната програма е изкуствено раздута от различни лобистки интереси.
"Мечтани проекти, мечтани кражби, добре описани в папки, са отишли при министрите и са раздули до безумие инвестиционната сметка. Тяхната алчност е по-голяма и от способностите им дори да ги откраднат", пише бившият премиер.
Той коментира и увеличението на бюджета на Висшия съдебен съвет, което според финансовия министър Гълъб Донев е било резултат от техническа грешка.
"Когато някой почне да използва думичката 'стратегически', обикновено това означава, че нещо е прекалено скъпо и поради липсата на реални аргументи се използва именно този термин", заявява Петков.
Според него именно подобни решения водят до планирания бюджетен дефицит от 5,7%.
Бившият премиер отправя и политическо предупреждение към кабинета, като твърди, че администрацията все още е доминирана от кадри, близки до ГЕРБ и ДПС.
"Старите капии на ГЕРБ и ДПС по администрацията и най-вече техните покровители задкулисно се облизват дали този бюджет ще мине и ще ги нахрани по-добре дори от тяхното правителство на Желязков", пише той.
Петков предупреждава и за риск от корупционен натиск върху новите управляващи.
"В тази игра малко корумпиран няма: или влизаш в схема и те хващат, или наистина си с нулева толерантност към корупцията", заявява той.
В заключение бившият министър-председател призовава кабинета да не влиза в политически сблъсък с опозицията, а да коригира бюджета и да не допуска според него олигархични интереси да се възползват от държавните средства.