Стана известен като част от екипа на Васил Терзиев
Министърът на новото Министерство на иновациите и дигиталната трансформация е Иван Василев. Той е икономист и експерт по финанси и икономически политики с опит както в публичната администрация, така и в технологичния и стартъп сектор.
Беше заместник-кмет на София с ресор „Финанси и здравеопазване“ в периода от декември 2023 г. до август 2025 г., когато сам напусна Столичната община.
Новата структура обединява досегашните министерства на иновациите и растежа и електронното управление.