Санкцията е наложена за административно нарушение – липса на задължителна консултация с педиатър преди лечението
Административен съд – Пловдив потвърди окончателно - 51,13 евро (100 лева) е глобата за стоматолога д-р Десислава Георджева, на чийто стол почина 6-годишният Ангел Райчев от Белащица, предаде БНТ.
Детето издъхна на 4 април 2025 г. след продължила с часове стоматологична интервенция под обща анестезия. Санкцията е наложена за административно нарушение – липса на задължителна консултация с педиатър преди лечението.
След случая Изпълнителна агенция "Медицински надзор" наложи две глоби – съответно от 153,39 евро (300 лева) и 51,13 евро, но по-високата бе отменена от съда.
Втората остава в сила, тъй като съдът приема, че е доказано нарушение на медицинските стандарти. По делото е посочено, че санкцията става окончателна и поради пропуск на обжалване в срок от страна на лекаря.
В началото на юни миналата година прокуратурата повдигна обвинение на анестезиолога д-р Пламен Мандев, по-късно той бе пуснат под гаранция от 3000 лв.