Николай Попов каза пред Таралеж, че не е бил поканен на срещата в Министерски съвет за пътната безопасност.
“Продължава всичко да се случва, както се случваше и преди. Две деца загубиха живота си – това е най-тежкото нещо, което може да се случи на един родител, и с тази болка изключително трудно се живее”.
Това каза пред ТАРАЛЕЖ лидерът на “Сияние” и баща на загиналата в катастрофа Сияна – Николай Попов. Повод за коментара му е тежката катастрофа с три жертви на АМ “Тракия”. Според него е “лъжа”, че камионът е спукал гума и това е причината за инцидента.
“Абсолютна лъжа е, че камионът е спукал гума. С мен се свързаха десетки хора, които са присъствали на ПТП-то, и такива, които са се движили зад камиона включително – тези твърдения са неверни и това беше една димка на властите, за да се оправдаят, че са тотално неспособни да се справят с контрола на тежкотоварния трафик в страната. Прикриват се факти и обстоятелства. Още по-скандален е фактът, че един от началниците в “Автомобилна администрация” – гр. Ямбол, г-н Дикран Бохосян, който е част от кръга на вещите лица на Станимир Карапетков, е включен и като експерт по катастрофата в качеството му на вещо лице. Този човек трябва да контролира тези камиони, а той в момента прави експертиза, която може да покаже, ако той реши, че е имало спукана гума, и по този начин автоматично оневинява водача и тези, които не са осъществили контрола, защото, когато този камион е отивал в обратната посока – предния ден към Бургас, той е бил претоварен. Ако този камион беше спрян от движение предния ден, тези деца нямаше да загинат”.
Попов уточни, че “няма мантинела в света”, която да удържи такъв камион. Той каза още, че не е бил поканен на срещата в Министерския съвет за пътната безопасност.
“Лично Румен Радев ми обеща да проведем среща, на която ние да представим, като пострадали хора, които познават проблемите, нашите искания и предложения как този ужас да спре. 50 дни отговор няма – не се вдигат телефони, не се отговаря на съобщения, ние не съществуваме. Тези хора, които досега не са успели да се преборят с този проблем, няма и да успеят. Ние имаме начертани конкретни решения, за да бъде спряно това нещо, и те са много комплексни. Държавната агенция за пътна безопасност трябва да бъде преструктурирана и да има контролни функции”.
Според него шофьорът от тежката катастрофа в сряда е заспал.
“Няма никаква следа от спукана гума. Абсолютна димка и лъжа, която не можаха да ни пробутат. Доколкото ми е известно, водачът на камиона е и собственик на транспортната фирма. Много неща още ще се чуят за тази катастрофа".
Попов беше категоричен, че му трябват най-много 72 часа, за да “станат тези като памук меки”.
“Трябва да се разбере, че в България има контрол – още при влизането и излизането от страната на камионите. Не може камионите да тероризират цялото общество. Но в момента служителите на “Автомобилна администрация” работят само, за да взимат подкупи – и виждаме какво се случва”.
Николай Попов беше категоричен, че ако не бъдат чути, са готови да излязат на улицата.
“Аз не търся конфронтация нито с г-н Радев, нито с неговите министри – искам да допринеса безвъзмездно, да им помогна това да спре, но те не желаят. Толкова си вирнаха носа, че смятат, че ще управляват 20 години – няма да управляват 20 години с това, което правят. Важно е Румен Радев да ме чуе и да ме приеме, защото убитите деца и хора не ядат сирене и кашкавал и нямат потребителска кошница. Вместо да се срещне с веригите, които ограбват българския народ, трябва да се срещне с нас и да приеме това, което ще му предложим, и да го изпълни. Ако не стане това, народът ще го измете, както направи и с предишните управляващи, защото хората няма да търпят повече".
Попов каза още, че близо два месеца след встъпването в длъжност на кабинета “Радев” промяна не вижда.
“Виждаме същото, но представено по друг начин… за съжаление".
Той уточни, че в България и Румъния има най-много катастрофи с камиони.
“Обещавам на г-н Радев, че този въпрос ще го поставим в Европейския парламент и вече водим разговори с евродепутати от други държави, защото нямаме доверие на българските”.
Повече вижте във видеото!