В бюджет 2026 „липсва смелост“, каза Любослав Костов
От едни неща сме доволни, от други не сме. Това заяви Любослав Костов от Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ след среща на синдикатите с работодателските организации.
„Доволни сме, че се вдигна максималния осигурителен доход. Но дори да се запзи реципрочността между отделните заплащия, трябваше да е малко повече този ръст“, обясни той.
По думите му в бюджет 2026 „липсва смелост“, но все пак ставало дума за план-сметка за 5 месеца. Костов изрази надежда за бюджета за 2027-ма г. да се договори промяна на данъците в посока вдигане данък дивидент и данък печалба. Според него в момента „най-бедните и хората на средната класа, които са гръбнакът на икономиката, приемат много по-голяма данъчна осигурителна тежест като процент от богатите хора“.
„Хората, които работят, пострадаха, и всъщност с този бюджет няма ръст на тяхната покупателна способност, да не кажа, че тя ще намалее, предвид, че инфлацията продължава да расте“, аргументира се синдикалистът.
Костов допълни, че има „много работа да изгладим социалните дисбаланси в България“, тъй като в момента „виждаме надценени разходи по линия на издръжката и капиталовата програма“.
Костов допълни, че не са разговаряли изрично за миниманлната работна заплата като конкретен механизъм, но уточни, че не трябва да се пипа чл. 244 в Кодекса на труда, преди да има алтернативен механизъм.