Председателят на Народното събрание обяви, че още следващата седмица се очаква създаването на парламентарна група за приятелство с Турция
България и Турция ще работят за разширяване на парламентарния диалог и задълбочаване на сътрудничеството в редица ключови области. Това стана ясно по време на срещата между председателя на Народното събрание Михаела Доцова и председателя на Великото национално събрание на Турция Нуман Куртулмуш в Истанбул.
Доцова е начело на българската парламентарна делегация, която участва в Срещата на върха на Парламентарната асамблея на НАТО. В състава ѝ са още ръководителят на българската делегация в ПА на НАТО Иван Лалов и неговият заместник Даниел Митов.
По време на разговорите председателят на парламента съобщи, че още през следващата седмица се очаква в Народното събрание да бъде създадена парламентарна група за приятелство с Турция.
„Очаквам през следващата седмица в българския парламент да бъде създадена група за приятелство с Турция и съм уверена, че народните представители от нея ще положат усилия за активизиране на обмяната на опит и споделяне на мнения с колегите си от турския парламент“, заяви Доцова.
По думите ѝ активният парламентарен диалог е важен за развитието на сътрудничеството в сферите на икономиката, транспорта, комуникациите и инвестициите.
Тя подчерта още, че Турция е не само съсед на България, но и съюзник в НАТО и ключов партньор в области като сигурността на границите, борбата с нелегалната миграция, енергетиката, търговията, туризма и отбраната.
Председателят на турския парламент Нуман Куртулмуш поздрави Михаела Доцова за избирането ѝ начело на Народното събрание и изрази готовност за засилване на контактите между двете законодателни институции. Той открои и значението на България и Турция като съюзници в НАТО и партньори в Черноморския регион.
По време на срещата беше отбелязан и потенциалът за бъдещо сътрудничество в сфери като иновациите, дигиталната инфраструктура, зелените технологии и нисковъглеродната енергетика.