Новини
Търси

Повече лаборатории ще изследват шофьори за наркотици от 1 август

Повече лаборатории ще изследват шофьори за наркотици от 1 август
Pixabay

Според Иван Демерджиев новите лаборатории ще ускорят обработката на кръвните проби, а паралелно започват проверки на обществените поръчки в МВР

От 1 август в страната ще заработят допълнителни лаборатории за изследване на пробите на шофьори за наркотични вещества. Това обяви министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев пред Българското национално радио.

По думите му при встъпването му в длъжност е било докладвано, че нови лаборатории ще има чак след 12 месеца. Демерджиев обаче разпоредил сроковете да бъдат съкратени, тъй като темата е била поставена още по време на работата му в служебните правителства.

Министърът свърза забавянето с начина, по който са били планирани обществени поръчки. По думите му са били предвидени процедури за проектиране, въпреки че МВР разполага със собствен проектант, както и поръчки за ремонт. Една от тях, посочи той, е била за 200 000 лева за шпакловане, боядисване и окабеляване.

Демерджиев заяви, че тези поръчки са прекратени, а необходимите дейности са извършени с материали на МВР и на значително по-ниска цена. Той допълни, че в министерството се събират данни за всички обществени поръчки, като част от тях се прекратяват и заменят с други практики.

По думите му само в МВР става въпрос за стотици поръчки за стотици милиони левове, затова проверката не може да бъде приключена за кратко време.

Вътрешният министър коментира и темата за пътната безопасност и мантинелите. Той увери, че ще бъде направено сравнение как се изграждат мантинелите в Германия, колко струват там и как тези цени и технологии се съпоставят с практиките в България.

Демерджиев определи като притеснително, че у нас само две дружества доставят мантинели. Той посочи, че според твърдения „зад тях стои една и съща фигура“. Министърът подчерта, че когато съоръженията се доставят на по-високи цени от тези в съседни държави, но не осигуряват достатъчна защита при тежки катастрофи, държавата не може да остане безучастна.

По думите му по темата ще работят МВР, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на транспорта и други отговорни институции.

Демерджиев съобщи още, че МВР е обобщило текущите преписки, изпратени към прокуратурата. Той заяви, че е разговарял с изпълняващата функциите главен прокурор и е получил уверение, че прокуратурата ще предприеме необходимите действия по делата, свързани с пътния травматизъм, така че да се стигне до обвинителни актове.

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи