Новият министър на околната среда и водите Росица Карамфилова-Благова официално пое поста от досегашния служебен министър Юлиян Попов. На церемонията по предаването на властта в МОСВ тя заяви, че ще продължи надграждането на постигнатото от предходния кабинет, но подчерта, че пред новото управление стоят „много сложни и тежки задачи“.
„Влизаме в този кабинет с големи очаквания и с ясната отговорност за тежестта, която носим от големия изборен резултат. Време е за реформи, но вярвам в такива, за които отдавна говорим и за които трябва воля и кураж“, заяви Карамфилова-Благова.
Тя даде знак, че ще държи на по-открит диалог в управлението на министерството и подчерта, че експертният глас трябва да бъде чуван.
„Надявам се, че в този кабинет ще съумяваме да си казваме истината, отколкото да я премълчаваме, защото какво по-силно от силния глас на знаещите и можещите хора“, каза още новият министър.
По-рано днес кабинетът на премиера Румен Радев официално встъпи в длъжност, след като министрите положиха клетва в Народното събрание.
От своя страна Юлиян Попов заяви, че оставя министерството „в добри ръце“ и благодари на екипа на МОСВ за работата през последните месеци, включително „обажданията посред нощ“. Той пожела на наследничката си да продължи битката за по-силна роля на екологичното министерство в държавната политика.