Заболелите са на възраст между 5 и 12 години, а здравните власти отчитат спад на новите случаи спрямо предходната седмица
Три деца от Ловешка област са настанени за лечение в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен, след като са диагностицирани с морбили.
По данни на Регионалната здравна инспекция в Ловеч става въпрос за 5-годишно дете от Луковит и две деца на 6 и 12 години от село Бежаново. Последните два случая са свързани помежду си, тъй като децата са контактни в едно семейство.
Здравните власти отчитат, че броят на новите случаи е намалял спрямо предходната седмица. Тогава в областта бяха регистрирани шестима заболели, като четирима от тях също бяха от село Бежаново.
Морбили е сред най-заразните вирусни заболявания и се разпространява по въздушно-капков път. Специалистите напомнят, че най-ефективната защита срещу инфекцията остава имунизацията.
Освен случаите на морбили, през изминалата седмица в Ловешка област са регистрирани и двама болни от варицела – 35-годишен мъж от Ловеч и 5-годишно дете от село Александрово. Седмица по-рано заболелите от варицела са били петима.
От Регионалната здравна инспекция съобщават още за един случай на хепатит B в Ябланица и един случай на лаймска борелиоза в Троян.
Здравните власти продължават да следят епидемичната обстановка в региона и призовават родителите да следят имунизационния статус на децата си и при симптоми да търсят своевременно медицинска помощ.