Новини
Търси

Здравният министър към младите лекари: България не може да си позволи да губи бъдещите си медици

Здравният министър към младите лекари: България не може да си позволи да губи бъдещите си медици
Снимка: Министерство на здравеопазването

Катя Ивкова обеща реални промени в специализациите, повече прозрачност и по-строг контрол върху обучението на младите лекари

Как България да задържи младите лекари и да ги убеди да изградят кариерата си у нас? Това беше основната тема на работна среща между министъра на здравеопазването Катя Ивкова и представители на Инициативния комитет „Бъдеще за България“.

По време на разговора министърът подчерта, че бъдещето на здравната система зависи пряко от способността на държавата да създаде условия младите медици да останат и да се развиват професионално в България.

„Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения. Не с обещания, не с отлагане, а с последователни действия, които младите лекари да усетят в собственото си обучение и професионален път“, заяви Ивкова.

Според нея темата за специализациите не може да бъде разглеждана само административно, защото зад всяка специализация стоят години обучение, лични усилия и професионални очаквания.

Министърът увери младите лекари, че част от техните предложения вече се разглеждат при подготовката на промени в Наредбата за придобиване на специалност, която в момента е на обществено обсъждане.

По време на срещата бяха очертани три основни направления за реформа – по-голяма прозрачност при специализациите, по-ясни правила за оценяване и по-строг контрол върху качеството на обучението.

Една от конкретните мерки е въвеждането на електронна книжка за специализантите. Тя ще бъде част от бъдещ централен регистър, който да позволява по-добро проследяване на обучението и професионалното развитие на младите медици.

Обсъдена е и идеята за въвеждане на Единен държавен изпит за придобиване на специалност. По думите на Ивкова първо ще бъдат проучени европейските практики, за да се намери работещ модел, съобразен с българските условия.

Друг ключов акцент е контролът върху обучението в лечебните заведения. Министерството планира по-стриктен мониторинг на обучителните програми, така че специализацията да гарантира реална подготовка за самостоятелна лекарска практика.

„Младите лекари трябва не само да бъдат чути, а да видят резултат от този диалог“, подчерта министърът и обяви, че срещите с Инициативния комитет ще продължат регулярно.

Разговорът се проведе на фона на нарастващото напрежение между младите лекари и здравното министерство. Само преди дни от инициативата „Бъдеще за България“ обявиха, че директор в МЗ получава средно близо четири пъти по-високо възнаграждение от лекар-специализант, а някои ръководни кадри взимат дори по седем-осем пъти повече. От организацията настояват за достойно заплащане, единен конкурс за специализация и цялостна реформа на здравната система, която според тях се отлага вече две десетилетия.

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи