Новини
Търси

В "Баба Алино" ползвали ток от трафопост на съседен имот

В "Баба Алино" ползвали ток от трафопост на съседен имот
Снимка: МРРБ

Официалният инвеститор на този незаконен град Олег Невзоров е неоткриваем

Жителите на незаконното градче "Баба Алино" край Варна ползвали електричество от трафопост на съседен имот. Това показа репортаж на БТВ от мястото.

Сметките за ток собствениците плащат на „КУБ корпорация“. Електрическата инфраструктура е с напрежение от съседен трафопост, научи bTV.

Вода в чешмите на „Баба Алино“ има, въпреки че разрешение за водопровод официално няма. Причината – комплексът е незаконен.

Хората плащат данъци към община Варна с адрес и име. Те са регистрирали имотите си по нотариален акт, заврен от нотариус, минал през Агенцията по вписванията. В общината могат да искат данък на базата на нотариалния акт, без да изискват допълнителни документи, обясниха в репортажа.

Районният кмет и главният архитект на района започват проверки след сигналите на строителния контрол за незаконните дейности, казва кметът на Варна Благомир Коцев в отговор на твърденията на шефа на ДНСК.

На въпрос защо общината нищо не е направила, след като ДНСК през 2024 г. констатира незаконно строителство, Коцев отговаря: „Напротив, 4-те сгради, които ДНСК е идентифицирала, са описани и за тях са издадени съответните актове за спиране на строителството“.

Кметът на Варна казва, че проверките на общинските служители са осуетявани от частната охрана в „Баба Алино“.

„Те са ходили с жандармерия, за да могат да описват тези имоти, и въпреки това са били заплашвани, че ще бъдат съдени, защото нямат прокурорска заповед, с която могат да влязат. Това е частна територия, която е била незаконно оградена. Те са описвали заедно с барети до тях. Представяте ли си за колко скандално нещо става въпрос?“, казва Благомир Коцев, кмет на Варна.

„Незаконно строителство кипи навсякъде в България и в момента, това са стотици незаконни строителства. Въпросът е, че е трябвало по-рано да ме уведомят, че има нужда от сериозна полицейска намеса и то от по-сериозни специални части“, коментира още той.

Продължава и политическият спор с предшественика му – кой кмет е допуснал строителството без разрешения.

„Строителството на тази територия започва категорично след моя мандат, както го казват и шефът на ДНСК, и новият регионален министър, както се установява и от проверките. Така че темата с незаконното строителство, което се развихря, всъщност е в апогея си между 2024 и 2026 година, когато сградите нарастват до 104 на брой“, казва Иван Портних, общински съветник и бивш кмет на Варна.

Проверка на bTV показва, че първата сделка на дружеството „Форест клуб“ е за 20 хиляди евро и е сключена на 4 май 2023 г.

Само няколко месеца по-късно – на 16 август, фирмата купува земя в местността „Баба Алино“ на стойност 280 000 евро, а през 2024 г. започва продажбата на имотите.

Бизнесменът и собственик на незаконния комплекс Олег Неврозов е изкупувал и съседни парцели, част от гора, показва още проверката ни. Това е ставало чрез други дружества, а общата стойност на имотите е четвърт милион евро.

Всички сделки са в Агенцията по вписванията, а последната е от 15 май.

Официалният инвеститор на този незаконен град Олег Невзоров е неоткриваем. Към момента няма повдигнати обвинения към тримата колеги на Невзоров, които за кратко бяха арестувани. 

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи