В събитието са взели участие и представители на дипломатическите мисии на Беларус, Казахстан, Виетнам, КНДР
Пред паметника-костница на съветските войници в София се проведе панихида и церемония по полагане на цветя по случай Деня на паметта и скръбта. Това написаха в публикация във Facebook от руското посолство в България.
На събитието посланикът Елеонора Митрофанова е заявила, че „свеждаме глави пред паметта на милионите загинали войници и офицери, партизани, труженици в тила, жители на обсадения Ленинград, затворници в концентрационните лагери – всички онези, които с живота и безкористния си труд доведоха до поражението на нацизма и спасиха света от една от най-нечовешките идеологии в историята“.
От дипломатическата мисия на Русия пишат също, че отдават почит и на „българските антифашисти – партизани, участници в Съпротивата, които демонстрираха смелост и вярност на идеалите за свобода през тежките години на Втората световна война“.
Според посолството народите на България и Русия са издържали изпитанията на Втората световна война и са се оказали на страната на онези, които „се бориха срещу човеконенавистническата идеология, за свобода, достойнство и правото на народите да живеят в мир“.
В събитието са взели участие и представители на дипломатическите мисии на Беларус, Казахстан, Виетнам, КНДР, както и настоятелят и енориашите на Подворието на Руската православна църква в София, казват още в публикацията от дипломатическата мисия.