ФИДЕ отложи санкциите срещу страната ни след намесата на ММС
Българските шахматисти ще могат да участват на шахматната олимпиада в Узбекистан (15 - 27 септември). Това стана ясно, след като Международната федерация (ФИДЕ) отложи санкциите срещу страната ни до 30 септември. Това се случи след директната намеса на Министерството на младежта и спорта (ММС).
Енчо Керязов: Има надежда шахматните федерации да се обединят
„Като признание за предприетите дейсвия от ММС, ФИДЕ официално информира, че отлага налагането на санкции и ограничения спрямо българските шахматисти и клубове до 30 септември 2026 г. По този начин към настоящия момент няма пречка българските национални отбори да участват в Шахматната олимпиада 2026. Това дава възможност за продължаване на преговорите и за търсене на дългосрочно решение, без да бъдат засегнати правата и спортната кариера на българските състезатели", написаха от пресцентъра на Министерството.
От ММС обещаха, че ще предложат график за провеждане на работни срещи с всички заинтересовани страни за окончателното разрешаването на проблема. От страна на ФИДЕ е заявена готовност да се включат в срещите, като ще осъществят координация и с Европейския шахматен съюз.