Ако не се появи друг кандидат за лидер на Лейбъристката партия, той ще наследи Киър Стармър още на 20 юли
Анди Бърнам може да стане министър-председател на Обединеното кралство още на 20 юли, ако до края на срока за номинации не се появи друг кандидат за лидер на Лейбъристката партия, съобщава The Independent.
При липса на конкуренция бившият кмет на Манчестър се очаква да бъде официално обявен за нов лидер на лейбъристите на специална партийна конференция на 17 юли - ден след приключването на процедурата по номинации. Предаването на премиерския пост е планирано за 20 юли.
Съгласно правилата кандидатите за лидер на партията трябва да получат подкрепата на най-малко 81 депутати от Лейбъристката партия, както и на три свързани с нея организации, до 16 юли, за да бъдат включени в бюлетината.
До момента Анди Бърнам е единственият официален кандидат за поста. Той вече е получил подкрепата на няколко министри от кабинета, както и на депутати от парламентарната група на лейбъристите.
Основният му потенциален съперник - здравният министър Уес Стрийтинг - се отказа от участие в надпреварата малко след като Киър Стармър обяви решението си да подаде оставка като лидер на партията и министър-председател.
Ако до изтичането на крайния срок не бъде издигнат друг кандидат, Бърнам ще поеме ръководството на Лейбъристката партия без вътрешнопартиен вот и ще стане следващият министър-председател на Великобритания.