Новини
Търси

Десетки хиляди „Старлинк“ устройства са вкарани тайно в Иран

Десетки хиляди „Старлинк“ устройства са вкарани тайно в Иран
АР/БТА

Това заяви бившият израелски премиер Нафтали Бенет

Бившият израелски премиер Нафтали Бенет заяви, че Израел е предприел операция за вкарване на интернет приемници „Старлинк“ в Иран, за да подпомогне антиправителствени протестиращи. По думите му планът е бил частично изпълнен и не е доведен до край от настоящото израелско правителство, съобщава Ройтерс.

Бенет, който беше премиер на Израел в периода 2021–2022 г., направи изявлението си по време на Международния политически форум на Еврейския новинарски синдикат в Йерусалим.

Той посочи, че е започнал процес по придобиване и контрабанда на десетки хиляди устройства „Старлинк“, които биха осигурили достъп до интернет и социални мрежи в Иран.

„Старлинк“, собственост на компанията „СпейсЕкс“ на Илон Мъск, предоставя сателитен интернет достъп. Услугата няма официален лиценз за работа в Иран, но според по-ранни изявления на Мъск тя е достъпна в страната. Иранските власти от своя страна многократно са обвинявали Израел и САЩ в нелегално въвеждане на устройствата с цел подкопаване на сигурността.

Според Бенет оборудването е било предназначено да подпомогне координацията между протестиращите. Той заяви още, че настоящото израелско правителство е прекратило усилията в тази посока, поради което инфраструктурата не е била напълно изградена по време на последните вълни на протести.

Кабинетът на премиера Бенямин Нетаняху не е коментирал изявленията. От „СпейсЕкс“ също не са предоставили позиция.

 

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи