Това ще ги принуди драстично да намалят цените и да улеснят процедурите за клиентите, които искат да преминат към конкурентни облачни платформи
Европейската комисия взе предварително решение да вкара американските технологични гиганти Amazon и Microsoft в обхвата на строгите правила за дигитална доминация. За първи път най-мощният регламент на ЕС – Законът за цифровите пазари (DMA) – ще се приложи върху пазара на облачни услуги, който в Европа се оценява на колосалните 220 милиарда евро.
Ако решението стане окончателно през декември, двете компании ще бъдат обявени за „пазители на входа“ (gatekeepers). Това ще ги принуди драстично да намалят цените и да улеснят процедурите за клиентите, които искат да преминат към конкурентни облачни платформи или да използват няколко доставчици едновременно. ЕС се стреми да спре нечестните практики и да осигури свободна конкуренция в сектор, чието значение тепърва ще расте.
Този ход обаче идва в силно напрегнат момент, тъй като администрацията на Тръмп открито критикува европейските регулации, определяйки ги като целенасочена атака срещу американския бизнес. Увеличаването на натиска върху две от най-печелившите американски корпорации в Европа се очаква сериозно да обтегне политическите и икономическите отношения между Вашингтон и Брюксел.
И двете компании веднага се противопоставиха на плановете на Брюксел. От Amazon предупредиха, че новите правила изобщо не са съобразени със спецификата на сектора и рискуват да прогонят инвестициите и иновациите от Европа, още повече че бизнесът им вече се регулира от друг европейски закон – този за данните (Data Act).
От своя страна Microsoft изразиха сериозни опасения, че регулаторите умишлено изключват от списъка третия голям играч на пазара – Google Cloud и изкуствения му интелект Gemini. Според компанията това пренебрегване ще изкриви пазара по вреден и несправедлив начин в полза на техния конкурент.