Новини
Търси

Иран обвини НАТО в "съучастие в агресивната война" на САЩ

Иран обвини НАТО в "съучастие в агресивната война" на САЩ
Pixabay

Говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаи осъди изказвания на Марк Рюте

Иран обвини НАТО в „съучастие“ в американско-израелската война срещу Техеран, предават световните агенции. Упрекът идва след като ръководителя на Алианса заяви във Вашингтон, че европейските държави-членки са предоставили подкрепа за американските военни операции срещу Иран.

Марк Рюте направи тези коментари в отговор на критиките на американския президент Доналд Тръмп към съюзниците за това, което той описа като недостатъчна подкрепа по време на войната с Иран.

„Страна след страна, съюзник след съюзник, предоставиха своите бази за „Епична ярост“ (Epic Fury)“, каза Рюте пред Fox News, визирайки американската военна операция срещу Иран.

„Петстотин американски самолета излетяха от американски бази в Италия в подкрепа на 'Епична ярост'“, каза той.

Рюте също така заяви, че Румъния е „намалила търговските си полети и самолети, защото е трябвало да използва летищата за бази за цистерни (за презареждане)“ по време на войната в Иран.

Говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаи осъди това, което нарече признание на шефа на НАТО за „активно съучастие“ в „незаконна война“.

„Това е ясно и разобличаващо признание за активното съучастие на НАТО в незаконна агресивна война срещу суверенна държава-членка на ООН“, написа Багаи в X.

Той обвини НАТО в „грубо нарушение на императивните норми на международното право и основните принципи на Хартата на ООН“.

Последвайте Таралеж в Google News

Водещи