Иранският външен министър Абас Арагчи предупреди, че всяка намеса в управлението на Ормузкия проток извън договореното в меморандума за разбирателство със Съединените щати може да доведе до нова ескалация на напрежението в региона, съобщи Франс прес.
По време на официалното си посещение в Багдад Арагчи заяви, че единствено Иран носи отговорност за управлението на стратегическия морски проход.
„Никоя друга институция или държава не е отговорна за управлението на Ормузкия проток. Всеки опит за намеса или за налагане на нови правила извън договореното ще забави отварянето на протока и ще доведе до засилване на напрежението“, подчерта иранският външен министър.
Той призова всички страни да се въздържат от действия, които биха могли да подкопаят постигнатите договорености между Техеран и Вашингтон.
Изявлението на Арагчи идва на фона на продължаващото напрежение между Иран и САЩ след размяната на удари, започнала в петък, както и на опасенията, че евентуално ограничаване на корабоплаването през Ормузкия проток може да има сериозни последици за световните енергийни пазари.