По-рано пък Путин благодари на участвалите в бойните действия войници от Северна Корея
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун и руският министър на отбраната Андрей Белоусов откриха мемориал в Пхенян в чест на севернокорейците, загинали във войната в Украйна. Военни самолети прелетяха над мястото, а бели балони бяха пуснати във въздуха, докато Ким и Белоусов откриваха статуя и откриха мемориален музей.
Не е известно колко севернокорейски войници се сражават срещу Украйна, но южнокорейското разузнаване изчислява, че най-малко 15 000 са били изпратени да помогнат на Русия да си върне части от западната област Курск.
Сеул също така оценява, че около 2000 севернокорейци са загинали в конфликта — нито Пхенян, нито Русия са предоставили официални данни. Смята се, че в замяна на предоставянето на войници Северна Корея е получила храна, пари и техническа помощ от Москва.
Откриването на Мемориалния музей на бойните подвизи при задграничните военни операции в неделя съвпадна с това, което Русия определи като първата годишнина от възстановяването на контрола върху части от Курск.
Украйна предприе изненадващо нахлуване в Курск през август 2024 г. Русия заяви, че е възстановила пълния контрол над региона година по-късно.
Ким увери Белоусов, че Северна Корея „както винаги ще подкрепя напълно политиката на Руската федерация за защита на националния суверенитет, териториалната цялост и интересите на сигурността“, според държавните медии.
Преди ден самият президент Владимир Путин благодари на военнослужещите от Северна Корея, които участваха във войната в Украйна в Курска област на страната на Москва.
Путин изпрати поздравителна телеграма по случай откриването в столицата на КНДР Пхенян на мемориалния комплекс и музей на бойните подвизи на героите от задграничната военна операция.