Това стана ясно от думите на украинската министър-председателка Юлия Свириденко
Украйна ще получи допълнителни 3,4 милиарда долара финансова подкрепа от Световната банка, обяви украинската министър-председателка Юлия Свириденко. Новината бе съобщена по време на Конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск, Полша, където тя проведе среща с президента на банковата институция Аджай Банга, предава агенция ДПА.
Финансовият пакет е разделен на два основни компонента, като първата част от 2,35 милиарда долара ще бъде предоставена под формата на безвъзмездни средства с цел стабилизиране на страната и подкрепа на нейната икономика. Останалите 1,04 милиарда долара ще бъдат отпуснати на Киев като заем за икономическо развитие, за който официални държавни гаранции ще дадат Великобритания и Япония.
Към момента не се разкриват конкретни детайли относно точния график за превеждането на сумите. Тази подкрепа е от критично значение, тъй като Украйна продължава да зависи сериозно от външно финансиране, за да устои на мащабната руска инвазия, започнала през февруари 2022 г.
Домакини на тазгодишния форум в Гданск са полският премиер Доналд Туск и украинската му колежка Свириденко. В международната среща се включиха висши представители на Европейския съюз, Г-7, Световната банка, редица други финансови организации, както и мащабна делегация от корпоративния сектор.