На прожекцията присъстваха представители на турските институции, дипломати, университетски представители и гости от различни възрасти
Документалният филм „Софийските години на Мустафа Кемал 1913–1915“, създаден от кореспондента на БТА в Истанбул Нахиде Дениз и режисиран от Уфук Каракаш, беше показан и в турския окръг Амасия.
Сред официалните гости на прожекцията бяха посланикът на България в Турция Ангел Чолаков и бившият посланик на Турция у нас Айлин Секизкьок. Тя сподели лични впечатления от престоя си в София и заяви, че България ѝ липсва силно, тъй като там е „оставила сърцето си“.
Макар и на над 1300 километра от България, Амасия в тези дни често беше свързван с българската тема именно заради прожекцията на филма, който разказва за периода, в който Мустафа Кемал Ататюрк е бил военен аташе в София.
Събитието се проведе в рамките на Международния фестивал за изкуство и култура „Ататюрк“, посветен на годишнината от т.нар. Декларация от Амасия от 1919 г. В програмата участват редица прояви между 12 и 22 юни.
На прожекцията присъстваха още представители на турските институции, дипломати, университетски представители и гости от различни възрасти. Залата в Музея на националноосвободителната борба беше препълнена, а публиката аплодира филма на крака.
В дискусията след прожекцията участниците подчертаха значението на периода на Ататюрк в България за по-късните му реформи и за развитието на българо-турските отношения.
Посланик Чолаков определи събитието като „вълнуваща среща с историята“, а домакините акцентираха върху потенциала за бъдещо сътрудничество между двете държави.
Събитието привлече внимание и с личните истории на участници, свързани с България, както и с подчертано добрия прием на филма от публиката.