Новини
Търси

Сърбия върна нагоре акцизите: горивата поскъпват

Сърбия върна нагоре акцизите: горивата поскъпват
pixabay

След месеци на облекчения заради кризата в Близкия изток Белград увеличи ставките с около 12,5%

Правителството на Сърбия повиши акцизите върху петролните деривати с около 12,5 процента спрямо предходната седмица, става ясно от публикувано решение на сръбския кабинет.

Новите ставки ще бъдат в сила в периода от 22 до 28 юни. Акцизът върху безоловния бензин вече е 64,80 динара за литър (0,55 евро), докато до 21 юни той беше 57,60 динара (0,49 евро).

Увеличение има и при дизеловото гориво. Акцизът върху газьола нараства от 59,23 на 66,64 динара за литър, а този върху оловния бензин – от 61,24 на 68,90 динара за литър. И в трите случая поскъпването е с приблизително 12,5%, съобщават сръбските медии.

Временното намаление на акцизите беше въведено като мярка за ограничаване на последиците от поскъпването на петрола на световните пазари вследствие на войната в Иран. През този период ставките бяха редуцирани с около 20% спрямо законово предвидените им размери.

От март насам Сърбия беше намалила общо с 61% акцизите върху горивата, опитвайки се да овладее ценовия натиск върху потребителите.

Въпреки че сръбското правителство неколкократно удължи действието на регламента за ограничаване на цените на петролните деривати, горивата в страната продължават да бъдат сред най-скъпите в региона.

 
Последвайте Таралеж в Google News

Водещи