Новини
Търси

Сърбия връща наборната служба: Първите войници ще влязат в казармата през март 2027 г.

Сърбия връща наборната служба: Първите войници ще влязат в казармата през март 2027 г.
АР/БТА

Президентът Александър Вучич обяви, че обучението ще продължава 75 дни, а решението трябва да бъде одобрено от парламента

Сърбия планира да започне обучението на първите наборници по възстановената задължителна военна служба през март 2027 г. Това обяви президентът Александър Вучич по време на посещение във военното летище „Миленко Павлович“ в Батайница край Белград.

По думите му кратката военна подготовка ще има не само отбранителна, но и възпитателна роля, като ще допринесе за „повече отговорност и сериозност сред младите хора“.

Вучич припомни, че се предвижда задължителната военна служба да продължава 75 дни. За да влезе промяната в сила, тя трябва да бъде одобрена от сръбския парламент чрез приемането на съответния закон.

Още през септември 2024 г. сръбското правителство одобри връщането на наборната служба, като значително съкрати нейния срок – от една година, колкото беше в миналото, на 75 дни.

По време на визитата си в Батайница сръбският президент разгледа и част от най-новото въоръжение на армията. Сред представената техника бяха модернизираният щурмови самолет Orao M1A, управляеми ракети „въздух – земя“, китайски квазибалистични ракети CM-400, управляеми бомби LS-6, както и бойният хеликоптер Ми-35М.

Вучич заяви, че сръбските въоръжени сили разполагат с китайски, руски и френски ракети, като допълни, че страната възнамерява да увеличи арсенала си с нови доставки през следващите години.

 
Последвайте Таралеж в Google News

Водещи