Хората изтъкват като мотив предложения проект на Бюджета за 2026 г.
В центъра на София под прозорците на Министерския съвет малко след 18.30 часа се събраха няколко стотин граждани. Те недоволстваха срещу новата власт на "Прогресивна България". По-късно дойдоха още протестиращи и присъстващите са станали между 1000 и 2000 души, по данни на организатора Манол Глишев, който цитира "Етюдите на София".
Като основен мотив за протеста беше изтъкнат предложения проект на Бюджета за 2026 г.
Виждаха се и плакати с надпис "82 години стигат" - очевидно с подтекста, че комунизмът продължава. Демонстрантите развяваха знамена на Европейския съюз.
Чуваха се скандирания: "Оставка!" и "Тук не е Москва".
Протестът е на първо място заради бюджета, защото той е с по-голям дефицит от този, който предложи кабинетът "Желязков", заради което беше свален.
Организатор на протеста е Манол Глишев. По информация на "Дир.бг", той се е оплакал, че при предишните протести през декември Асен Василев и Кирил Петков не са му дали думата да говори от трибуната.
Таралеж припомня - правителството, водено от доскорошния президент Румен Радев, беше избрано със 124 гласа „за“, 70 „против“ и 36 „въздържал се“. То встъпи в длъжност на 8 май 2026 г. Първият протест срещу него се проведе месец и 19 дни след началото на управлението.