Сключени са договори с всички 37 общини за изграждането на 100 амбулатории за извънболнична помощ. С това започва реалното изпълнение на проектите, насочени към подобряване на достъпа до здравни услуги в малките населени места и отдалечените райони на страната, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Инвестицията е част от Плана за възстановяване и устойчивост и включва създаване на съвременна материално-техническа база, осигуряване на медицинско оборудване и създаване на условия за работа на лекари и медицински специалисти извън големите градове.
В 96 села и 4 града ще бъдат открити нови амбулатории, които ще се предоставят за безвъзмездно ползване на медицински специалисти чрез договори с общините. По този начин се осигурява достъп до първична медицинска помощ по-близо до мястото на живеене.
Проектите обхващат изграждане или модернизация на сгради, включително чрез модулни решения (тип контейнери), доставка на съвременно оборудване и въвеждане на възможности за дистанционни прегледи чрез телемедицина. За тази цел се разработва дигитална платформа, която ще осигурява връзка между пациенти и медицински специалисти.
Успоредно с това Министерството на здравеопазването финализира първата цялостна Наредба за медицинската помощ от разстояние, чиято цел е да създаде ясна и устойчива регулаторна рамка за развитието на телемедицината в страната, като осигури правна сигурност, защита на пациентските данни, проследимост на медицинската дейност и интеграция на дистанционните услуги с Националната здравноинформационна система.
Сключени са първите договори за строително-монтажни дейности и доставка на модулни амбулатории. Крайният срок за изпълнение на проектите е 30 юни 2026 г.
Очаква се с тяхната реализация да се постигне съществено подобрение в териториалното покритие и по-равномерен достъп до здравни услуги в страната.